Produktbeskrivelse

RealWear Arc 3 er et AI-brille-headset til frontlinjeteams indendørs, der har brug for håndfri adgang til instruktioner, dokumentation og fjernsupport. Den gennemsigtige micro-OLED-skærm placerer information i medarbejderens synsfelt, mens omgivelserne forbliver synlige. Med en vægt på ca. 179 g er det bygget til længere vagter, hvor komfort og situationsbevidsthed betyder mere end maksimal robusthed.

RealWear Arc 3 er designet til lager, logistik, sundhedssektoren, facility management og let produktion og hjælper dit team med at følge arbejdsgange, registrere problemer og samarbejde med eksperter på afstand uden at skulle holde en tablet eller telefon. Det kan også bruges sammen med briller med styrke, sikkerhedsbriller og høreværn, så det er lettere at indpasse i eksisterende rutiner for personlige værnemidler.

RealWear Arc 3

RealwearAutoriseret distributør
2.249,00 €ekskl. moms
  • På lager
  • Selvstændig enhed
  • Komfort hele dagen med ca. 179 g
  • Passer over sikkerhedsbriller
  • Bygget til lange vagter i felten
  • Skarpe instruktioner i synsfeltet

Anvendelsesområder

  • Fjernsupport

    Ring til en ekspert og del din visning uden at stoppe

  • Inspektioner

    Tag billeder og registrér målinger med stemmen, mens du går rundt på stedet

  • Lagerarbejde

    Stemmekommandoer holder begge hænder fri til plukning

  • Facility-opgaver

    Tjeklister er i dit synsfelt, mens du arbejder

Tekniske specifikationer

  • General
    Product Name
    RealWear Arc 3
    Manufacturer
    Realwear
    Type
    AR_Headset
    Release Date
    10/28/2025

Bygget til vagter

RealWear Arc 3 er den lettere RealWear-løsning til teams, der bærer assisted reality-enheder gennem lange vagter indendørs. Det har et pandebåndsdesign og vejer ca. 179 g.

  • Ca. 179 g
  • Pandebåndsdesign

Det gør det særligt velegnet til lagre, sundhedsinstitutioner og teams i let produktion, hvor komfort og gentagen daglig brug er vigtigere end hjelmbaseret robusthed.

Bevar overblikket

Den gennemsigtige micro-OLED-skærm viser digital information, mens det fysiske arbejdsområde forbliver synligt. Medarbejdere kan se instruktioner, tjeklister eller opgavedata uden at få synsfeltet helt blokeret.

  • Gennemsigtig skærm
  • 22° synsfelt

Det kan hjælpe medarbejdere med at bevare situationsbevidstheden i travle indendørs miljøer, hvor de har brug for adgang til information, men stadig skal være opmærksomme på personer, udstyr og omgivelser. Følg altid din organisations krav til arbejdssikkerhed og personlige værnemidler.

Arbejd håndfrit

RealWear Arc 3 understøtter stemmestyret betjening, billedoptagelse, videoopkald og specialudviklede applikationer. Medarbejdere kan dokumentere opgaver og få adgang til information uden at stoppe op for at bruge en håndholdt skærm.

  • Stemmestyring
  • Videoopkald

Det hjælper din organisation med at reducere afbrydelser under inspektioner, facility-opgaver og supportopgaver, især når medarbejderne har brug for begge hænder.

RealWear Arc 3 til virksomheder

VR Expert AI er distributør og forhandler af RealWear. Vi leverer RealWear Arc 3 til frontlinjeteams og indendørs feltteams i EU og USA med erhvervsfakturering, aftalte leveringstider og support til udrulning – ikke detailsalg til forbrugere.

Mængdepriser på RealWear Arc 3

Jo flere enheder du bestiller, desto bedre er stykprisen. Fortæl os antallet, og hvordan RealWear Arc 3 skal bruges, så udarbejder en specialist et skræddersyet tilbud med specifikationsark, datablade eller manualer til indkøb. Vi kan give pris på et enkelt pilotparti eller en fuld udrulning.

Bygget til frontlinjevagter indendørs

RealWear Arc 3 er velegnet til lager, logistik, sundhedssektoren, facility management og let produktion med håndfri fjernsupport, guidede arbejdsinstruktioner, inspektioner og dataindsamling i felten. Det kan bruges sammen med briller med styrke, sikkerhedsbriller og høreværn, så det passer ind i eksisterende rutiner for personlige værnemidler.

Hvor kan man købe RealWear Arc 3

Du kan bestille RealWear Arc 3 hos VR Expert AI som RealWear-partner med erhvervsfakturering og levering i hele EU og USA. Bed om et tilbud, book en demo, eller tal med en specialist om udrulning, enhedsadministration og tilbehør. Hvis du skal vælge mellem Arc 3 og den mere robuste Navigator 520, kan vi rådgive og dele datablade og priser.

Sammenlign brillerne

Sammenlign førende AI-briller og smarte briller side om side, og find den rette enhed til din virksomheds anvendelsesområde.

Sammenlign flere briller
Sammenligning af briller
RealWear Arc 3
HMS SiNGRAY G2 Single Battery Kit
RealWear Arc 3HMS SiNGRAY G2 Single Battery Kit
RealwearHMS
  • Komfort hele dagen med ca. 179 g
  • Passer over sikkerhedsbriller
  • Præcis rumlig tracking (6 DoF)
  • Pålideligt bygget til feltbrug. IP65.
Pris (ekskl. moms)2.249,00 €Bedst3.699,00 €
Display TypeMicro OLED DisplayMicro OLED Display
Field of View (Horizontal)19°45°Bedst
Battery Life2 h–
Weight179 gBedst320 g
PortsUSB Type-CUSB Type-C
Bedst tilFjernsupport, InspektionerFjernsupport, AR-vejledning

Hvorfor vælge VR Expert AI

VR-eksperter med headsets i et teknologilaboratorium

Officiel distributør

Køb AI-briller hos en officiel B2B-partner med adgang til verificerede mærker, erhvervspriser, produktvejledning og direkte eskalering til producenten.

VR-eksperter med headsets i et teknologilaboratorium

Officiel distributør

Køb AI-briller hos en officiel B2B-partner med adgang til verificerede mærker, erhvervspriser, produktvejledning og direkte eskalering til producenten.

Har du stadig spørgsmål?

Vores eksperter kan hjælpe dig med at vælge den rigtige hardware til dine anvendelsesområder.

Kontakt support

Ofte stillede spørgsmål

Ja. Det bruger RealWears håndfri brugerflade WearHF med fire digitale mikrofoner og aktiv støjreduktion til stemmegenkendelse i støjende områder.

Ja. Medarbejdere kan dele deres førstepersonsperspektiv og følge vejledning fra eksperter håndfrit, hvilket passer til vedligeholdelse, facility-opgaver og inspektioner.

Det er IP54-klassificeret og kan tåle fald fra 1 meter, hvilket gør det egnet til mange industrielle arbejdsgange indendørs. Teams, der har brug for højere robusthed, bør overveje Navigator 520.

RealWear Arc 3 er et let, gennemsigtigt assisted reality-headset til frontlinjeteams indendørs, der bruges til håndfri fjernsupport, guidede arbejdsinstruktioner, inspektioner og dataindsamling. RealWear Arc 3 holder medarbejderne opmærksomme på omgivelserne via den gennemsigtige skærm.

Arc 3 er lettere med ca. 179 g og bygget til komfort hele dagen indendørs, mens Navigator 520 er mere robust og kan monteres på hjelm til barske arbejdssteder. VR Expert AI kan rådgive om den rette løsning.

Ja. RealWear Arc 3 er bygget til samarbejde på afstand og lader frontlinjemedarbejdere dele deres perspektiv og følge vejledning fra eksperter, mens begge hænder er fri.

RealWear Arc 3 understøtter stemmestyret betjening, guidede arbejdsinstruktioner, billed- og videooptagelse samt video med eksperter på afstand, så information forbliver i synsfeltet under opgaver, hvor hænderne er optaget.

Ja. RealWear Arc 3 kan bruges sammen med briller med styrke, sikkerhedsbriller, in-ear- og over-ear-høreværn samt Bluetooth-hovedtelefoner, så det passer ind i eksisterende rutiner for personlige værnemidler.

RealWear Arc 3 kører Android og fungerer med RealWears samarbejdssoftware, Microsoft Teams og tredjepartsapps til fjernassistance og arbejdsgange.

RealWear Arc 3 understøtter Wi-Fi og Bluetooth til opkald, streaming og samarbejdssoftware.

RealWear Arc 3 kører Android og har et pandebåndsdesign på ca. 179 g, optimeret til komfortabel, stemmebaseret brug hele dagen på vagter indendørs.

RealWear Arc 3 bruger et genopladeligt 2.000 mAh lithium-polymer-batteri. Det kan ikke udskiftes under drift, så planlægning af opladning er vigtig ved længere udrulninger; spørg os om ekstra batterier og opladningssæt.

RealWear Arc 3 er IP54-klassificeret og kan tåle fald fra 1 meter, hvilket gør det egnet til mange industrielle arbejdsgange indendørs. Teams, der har brug for højere robusthed, bør overveje Navigator 520.

RealWear Arc 3 bruger en gennemsigtig monokulær micro-OLED-skærm i fuld farve med 1920 x 1080 og et synsfelt på 22 grader, som lægger information oven på det fysiske arbejdsområde, mens det forbliver synligt, for sikrere arbejde indendørs.

RealWear Arc 3 bruger RealWears håndfri brugerflade WearHF med fire digitale mikrofoner og aktiv støjreduktion til stemmegenkendelse i støjende miljøer samt lyd til opkald og vejledning.

Ja. Som RealWear-distributør leverer VR Expert AI Arc 3 med mængdepriser, erhvervsfakturering og datablade til indkøb. Anmod om et tilbud med angivelse af antal og branche.

Du kan bestille RealWear Arc 3 hos VR Expert AI som RealWear-partner med levering i hele EU og USA. Bed om et tilbud eller en demo, så bekræfter vi datablade, priser og leveringstider.

RealWear Arc 3 er lettere med ca. 179 g og bygget til komfort hele dagen indendørs, mens Navigator 520 er mere robust og kan monteres på hjelm til barske arbejdssteder. VR Expert AI kan rådgive om den rette løsning.

Afprøv arbejdsgangene for fjernsupport og guidet arbejde i et pilotprojekt, og bekræft kompatibiliteten med personlige værnemidler, før I skalerer på tværs af vagter. VR Expert AI kan rådgive om udrulning og enhedsadministration.

RealWear Arc 3 er selvstændigt og kører Ari OS 2.0 (baseret på Android 13) med håndfri stemmestyring. Det forbindes via Wi-Fi (2.4/5 GHz) og Bluetooth 5.1; der er ingen mobilforbindelse. Du kan bære det sammen med dine egne briller med styrke eller sikkerhedsbriller og med in-ear- eller over-ear-høreværn. Det fungerer med RealWear Collaborate og TeamViewer Frontline og understøttes fuldt ud af ArborXR og ManageXR.

RealWear Arc 3 fungerer med RealWears administrationsværktøjer, og VR Expert AI kan rådgive om enhedsadministration, udrulning og support til jeres enhedsflåde.